2016. augusztus 12-13-14-én Bugacon kerül megrendezésre a Kurultaj – a Magyar Törzsi Gyűlés. Minden kedves látogatót szeretettel várnak a szervezők, és kívánnak lelket feltöltő ünneplést, jó szórakozást!

 

kurultaj0

 

Augusztus 12. péntek:

10:00: Kézműves vásár megnyitó
11:00: Lovasok első próbája
16:00-tól Magyar dudazene – mozgó szabadtéri zene
16:00: Lovas és gyalogos harcosok közös próbája (küzdőtér)
17:30: Magyar dudazene (Tóth Zsombor)
18:00: Fokos zenekar (Délvidék – Óbecse) /színpad/
19:00: Örökség zenekar (Budapest) /színpad/
20:00: Naplemente Táltosdobolással (3 dobcsapat) /színpad/
21:00: Keleti rokonnépek vezetőinek fogadása a Kurultáj táborában (fáklyás bevonulás)
21:10: Tüzes csikós bemutató (küzdőtér)
21:30: Vazul Vére (nemzeti rock opera – oratórikus kiskoncert)
22:30: Táncház (élő dudazenével)

Augusztus 13. szombat:

8:30-tól: Nevezés, gyakorlás az íjászversenyre (íjászpálya)
9.00: ”Atilla sátra”- a Világ legnagyobb jurtájában berendezett hun, avar, magyar antropológiai-régészeti kiállítás megnyitása.
9.30: ”Megelevenedik a fejedelmi kíséret” című, a legrangosabb Honfoglalás-kori temetők hagyatékából rendezett tematikus kiállítás megnyitója (Ősök Sátrai)
9.30-tól: Zenés ébresztő, mozgó népzenei (magyar dudazene, dob, furulya) műsor
9.30: Párbajverseny-szablyavívás (hadi ketrecekben- vásártéren)
10.00: Tradicionális (gyalogos) íjászverseny kezdete (íjászpálya)
10.00: Agarász (vadász és kutya) bemutató: Agarászat a pusztában (Magyar Agár Hagyományőrség és Országos Agarász Egyesület) -küzdőtér
10.30: Lovas solymász bemutató (Krekács Zoltán és csapata) – küzdőtér
10.45: Gyalogos harci bemutató (Turán harcosai, Keleti Szövetség, Tiszafia, Nyugati Gyepű) -küzdőtér
11-11.30: ”Puszták népe” ügyességi lovas viadal -küzdőtér
12.00: ”Turán harcosai”- lovasíjász és lovas harcbemutató- küzdőtér
12.30: ”Hun- onogur harci bemutató”- Bagatur csapata (Bulgária) -küzdőtér
12.50-13.10: Török hagyományőrző íjászok bemutatója (Törökország)
13.30: ”Seregszemle” lovas és gyalogos hadak felvonulása – küzdőtér
14.00: Ünnepi beszédek és köszöntők- Turáni népek zászlóinak felvonulása
15.00: Távolsági íjlövések a nagy Ősök tiszteletére (rekordkísérletek) – a Farkas (Mónus József) – küzdőtér
15.20: ”Turul szárnyán” – csatajelenet (Árpád népének serege lecsap az ellenségre) – küzdőtér
16.00: Őseink legendás lova: Az aranyszőrű paripa, a ”Turáni –ló” Gillich Sándor lótenyésztő és csapata
16.30: Nagycsapatos köböre – lovasnomád, csoportos harci játék (két nagy csapat között)
17.00: Vermes-törzs harci bemutatója -küzdőtér
17.30: Párbajverseny-szablyavívás folytatás (hadi ketrecekben- vásártéren)
17.30: Pusztavágta: gyorsasági lovas versenyek – küzdőtér-lovaspálya
19.00: Lovasbírkózás -küzdőtér

 

kurultaj1

 

Színpadi műsor (szombat)

10.30: Táltos dobkör- Kelj fel Nap (közös dobolás)
11.00: Kaya Kuzucu és együttese (anatóliai és közép-ázsiai népzenék, Törökország) és Regös Sziránszki József: Táltos zene
11.20: Dudazene-pásztorzenék (Tóth Zsombor)
11.40: Kirgiz népzene (tradicionális hangszereken játszik a Manas együttes, Kirgizisztán)
12.00: Baskír népzene és ”kuraj” szóló (Baskíria)
12.20: Sainkho Namtschylak – Tuvai sámánzene (Tuva köztársaság)
12.40: Török népzene és néptánc Ciprus szigetéről (Ciprusi Török Köztársaság Állami Ifjúsági Tánc és Zenekara)
13.00: Ujgur népzene és tánc (zene, tradicionális ujgur hangszerekkel)

Szünet

15.00: Kiskunsági népzene és néptánc (Bugac- Kiskunfélegyháza)
15.20: Regös Sziránszki József: Táltos zene
15.40: Sólyomfi Nagy Zoltán – Táltos zene
16.00: Török Tilla és zenekara – Magyar és keleti (kazak, török) népzene.
16.30: Alla és Dzsamila – Kaukázusi török zene-balkár népzene (Kabard –Balkár Autonóm Köztársaság)
17.00: Fehérholló Öskü – Hollószárnyán (Táltos zenei műsor)
17.20: Türkmén zene és néptánc (Ahal Vilajet – Türkmenisztán)
17.45: Regélő Fehér Táltos Dobcsapat koncertje
18.20: Ahmet Zakariev – Kaukázusi avar dalok (Dagesztán)
18.40: Gagauz népzene és tánc (Gagauzia-Moldova)
19.00: Nilufar Abdulaliyeva és Rovshanjon Junusov – Üzbég népzene és táncműsor (ének, Horezm csillaga, Taskent dobosok)
19.30: Tuvai zene: Sainkho Namtschylak és a hegyi tuvai törökök legszebb ünnepi viseleteinek bemutatója, Modellek: Chayana Tumey szépségkirálynő és Ondar Dolgarma
19.50: Hajdux- Magyar népzenei összeállítás (duda, furulya, bőgő)
20.20: Tigrahaud – Tradicionális kazak népzene
21.00: ”A hegyek tüze és a tenger tükre” (A Kaukázus és a Kaszpi hangja) Nurriye Husseynova (ének) és a Bakui Zenei Konzervatórium tradicionális hangszeres zenekara, valamint Shamistan Alizamanli énekes a Kurultájra komponált Atilla dala (a Turáni testvériség üzenete) – Azerbajdzsán
21.45 – 22.15: ”A szibériai vadon hangja”. Yuliana (Jakutia) – Doromb zene és speciális énekhangok.
22.30: Táncház – élő népzenével (Hajdux Zenekar)

 

kurultaj2

 

2016. augusztus 14. vasárnap

9.00: Mozgó tábori zene (népzenészek ébresztője)
10.00: Párbajverseny-szablyavívás folytatása (hadi ketrecekben – vásártéren)
10.00: Lovas solymászat bemutató (Krekács Zoltán) – küzdőtér
10.30: A Felvidéki Baranta bemutatója
11.00: Salföldi Kopjások lovasharc bemutatója
11.30: Gyalogos harci bemutató
12.00: Pusztai Rókák – lovasharc bemutatója
12.30: Őseink legendás lova: Az aranyszőrű paripa, a ”Turáni –ló” Gillich Sándor lótenyésztő és csapata
13.00: ”Puszták népe” lovasviadal, döntő
13.30: ”Seregszemle” lovas és gyalogos hadak felvonulása- küzdőtér
14.00: Ünnepi beszédek és köszöntők – Turáni népek zászlóinak felvonulása
14.30: Tradicionális íjjal távlövő bemutató
15.00: ”Turul szárnyán” – Csatajelenet (Árpád népének serege lecsap az ellenségre)- küzdőtér
15.40: Bugaci csikós bemutató
16.00: Köböre döntő
17.00: Pusztavágta – döntő
17.40: Eredményhirdetés
18.00: Szertűz

Színpadi műsor (vasárnap)

11.00: Regös Sziránszki József: Táltos zene
11.30: Gagauz népzene és tánc (Gagauzia- Moldova)
11.50: Regélő Fehér Táltos (magyar táltos zene)
12.10: Alla és Dzsamila – Kaukázusi török zene-balkár népzene (Kabard–Balkár Autonóm Köztársaság)
12.30: Nilufar Abdulaliyeva és Rovshanjon Junusov – Üzbég népzene és táncműsor (ének, Horezm csillaga, Taskent dobosok)
13-13.20: ”A szibériai vadon hangja”. Yuliana (Jakutia) – Doromb zene és speciális énekhangok

 

kurultaj3

 

Szünet

14.30: Tigrahaud – Tradicionális kazak népzene
15.00: Baskír népzene és ”kuraj” szóló (Baskíria)
15.20: Ujgur népzene és tánc (zene tradicionális ujgur hangszerekkel)
15.45: Fehérholló Öskü: Hollószárnyán (Táltos zenei műsor)
16.10:”A hegyek tüze és a tenger tükre” (A Kaukázus és a Kaszpi hangja) Nurriye Husseynova (ének) és a Bakui Zenei Konzervatórium tradicionális hangszeres zenekara, valamint Shamistan Alizamanli énekes a Kurultájra komponált Atilla dala (a Turáni testvériség üzenete)- Azerbajdzsán
16.30: Török népzene és tánc Ciprus szigetéről (Ciprusi Török Köztársaság Állami Ifjúsági Tánc és zenekara)
16.50: Tuvai zene: Sainkho Namtschylak és a hegyi tuvai törökök legszebb ünnepi viseleteinek bemutatója, Modellek: Chayana Tumey szépségkirálynő és Ondar Dolgarma
17.00: Türkmén zene és néptánc (Ahal Vilayet – Türkmenisztán)
17.20: Táltosok Dala: Akay Kine (Altaj) és Sólyomfi Nagy Zoltán
17.40-18.00: Kirgiz népzene (tradicionális hangszereken játszik a Manas együttes, Kirgizisztán)

Szünet (a szertűz alatt)

19.00: Búcsúdalok: Turán dal (Azerbajdzsán), Török zenészek és Kaya Kuzucu belső-ázsiai dalai, a Kaukázus hangja (Dagesztán) és Kárpát Haza dal (magyar énekesek)

Előadások

Szombat (augusztus 13.)

10.00-10.30: Dr. Pusztai Tamás (Herman Ottó Múzeum-Miskolc, főigazgató): “ELIT ALAKULAT” — A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglaláskori temetői. A Herman Ottó Múzeum állandó régészeti kiállítása. (30 perc vetítéssel)
10.30–11.00: Bernert Zsolt (Magyar Természettudományi Múzeum- Embertani Tár, antropológus): A Honfoglalás kori népesség embertani jellegeinek vizsgálata az adatbázisok és, az újabb honfoglalás kori leletek tükrében. (30 perc vetítéssel)
11.00-11.45: Dr. Szabados György (MTA- Magyar Medievisztikai Kutatócsoport, történész): Steppe-állam Európa közepén, Magyar Nagyfejedelemség. (45 perc vetítéssel)
11.45-12.15: Keszi Tamás (régész, Intercisa Múzeum): Volt-e Levedia, és ha igen, hol?
12.15-13.00: Prof. Angela Marcantonio (Università di Roma “La Sapienza”- Római Egyetem, nyelvész): Az uráli nyelv-család állapotáról, és a magyar nyelv eredetéről
13.00–13.30: Dr. Török Tibor (MTA- Szegedi Biológiai Kutatóközpont, genetikus): Archaikus DNS-vizsgálattal őseink nyomában.

Szünet 13.30-15.00 

Fórum: 15.00 -16.00 óra

15.00–15.30: Lezsák Sándor (író, a Magyar Országgyűlés Alelnöke) – Moderált beszélgetés az íróval: ”Nemzetben gondolkodni, a nemzetért cselekedni”
15.30-15.50: Dr. Askhat Kessikbayev (International Turkic Academy /Nemzetközi Türk Akadémia ) A Türk Akadémia kutatási stratégiája az eurázsiai nomád civilizációk feltárása és méltó bemutatása mentén. (20 perc-orosz nyelvű előadás, fordítással)
16.00-16.30 Dr. Sipos János (MTA- Zenetudományi intézet): 30 év népzenekutatás a török népek között – a magyar népzene keleti gyökerei
16.30-17.00: Prof. Kadyrali Konkobaev (Manas Egyetem – Kirgizisztán, Bishkek): Ótürk feliratok Belső Ázsiában (30 perc, expedicióinak az anyagaival kiegészítve)
17.00-17.30: Dr. Medgyesi Pál (Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, régész-igazgató): A honfoglalás kor fegyverei a régészeti kutatások alapján. (45 perc vetítéssel)
17.30-18.00: Szabó Péter (Karos Honfoglalás Kori Látogató Központ, igazgató): A karosi Honfoglalás Kori Látogató Központ működésének ismertetése és a kiállításainak sajátosságai

Vasárnap (augusztus 14.)

10.00-10.30: Évinger Sándor (Magyar Természettudományi Múzeum – Embertani Tár, antropológus): ”Szóra bírt csontok”: Koponyatorzítás, koponyalékelés, harci sérülések és egyéb érdekességek a népvándorlás és honfoglalás korából.
10.30-11.00: Aybolat Kushkumbayev (Eurásia Universitet- Kazakhistan/ Astana ): Мадьяры в Золотой Орде” (orosznyelvű előadás). Madjarok az Arany Hordában
11.00-11.30: Gallina Zsolt (régész): ”Vasakarat” – Az acél hatalma az avaroktól a honfoglalókig
11.30–12.00: Lezsák Gabriella (régész): Vezéri sírok a honfoglalás korában
12.00–12.30: Mátéffy Atilla (Szegedi Tudományegyetem, turkológus): A Csodaszarvas- és a Turul-monda – egy ősi hiedelemrendszer mozaikjai
12.30-13.10: Prof. Firdaus Hiszamitdinova (Orosz Tudományos Akadémia Baskíriai Tudományos Központ- Ufa, igazgató): A baskír eredetlegendák kutatásának története

Szünet 13.10 – 15.00 

Fórum: 15.30-16.00 Bán János (Bán Mór- Történelmi regényíró) író –olvasó találkozó. Történelem, tradíció, inspiráció – beszélgetés az íróval
16.00–16.30: Krim Altinbek (Ostrov Krim- Archeo restaurációs központ, Almaty / Kazakisztán): Szkíták, hunok, türkök: a sztyeppei civilizáció nagy népeinek régészeti hagyatékát feldolgozó restaurációk módszertanáról és legszebb darabjairól.
16.30-17.00: Leila Djansugurova (genetikus Almaty Genetikai Intézet, Kazakisztán): Magyarországi és kazakisztáni, Hun kori csontanyagok összehasonlító archeogenetikai vizsgálata
17.00-17.30: Gillich Sándor (lótenyésztő): A vért izzadó mennyei lovak! (Az arany szőrű paripa )
17.30-18.00: Dr. Ömer Turan (antropológus Istanbul University): A Nyugat Anatóliai régió csontvázleleteinek taxonómiai vizsgálata (török nyelvű előadás, magyar fordítással és vetítéssel)

 

 

Hozzászólások