Külföldi munkavállalókkal a hazai munkaerőhiány csillapítására – Egyre több vállalat keres alternatív megoldásokat a jelenlegi gazdasági helyzetben, ugyanis a cégeknek szinte soha nem látott munkaerőhiánnyal kell megküzdeniük Magyarországon. A helyzet már hónapok óta súlyosbodik, jelenleg is még 87 ezer állás betöltetlen hazánkban, ami 39%-kal magasabb, mint az 1 évvel korábbi érték. Szerencsére van megoldás, például az ázsiai munkaerő alkalmazása.

munkaerohiany

Honnan érdemes külföldi munkavállalókat toborozni?

Ha úgy döntünk, ideje más forrásból, például ázsiai munkavállalók segítségével megoldani a munkaerőhiányt, fontos lépés, hogy felkeresünk egy tapasztalt toborzót és közvetítőt. Olyan céget érdemes keresni, amely már többéves tapasztalattal, rutinnal és kiépült kapcsolati hálóval rendelkezik, mint amilyen a TERENDO ázsiai munkaerő-szakértő.

Kiemelten fontos, hogy a munkaerőhiány minél hamarabb meg legyen oldva egy cég életében, mivel csak azok a vállalkozások maradnak versenyképesek a jelenlegi helyzetben, akik minél hamarabb feltöltik a nyitott pozíciókat, és megbízható, megfizethető, minőségi munkavállalókat alkalmaznak.

A legtöbbször indiai, vietnámi, kazah és filippínó munkavállalókat szokás toborozni, mivel róluk javarészt elmondható az, hogy szorgalmasak, magas munkabírással rendelkeznek, valamint összességében a munkához való hozzáállásuk is kiemelkedő. Van lehetőség speciális, célzott toborzásra is, amennyiben jó szakemberekre van szükség, de elsődlegesen betanított munkásokat toboroznak ezekből az országokból a foglalkoztatók igényei alapján. Nagy létszámú toborzásra is van lehetőség például új gyár indítása, bővítés vagy több nyitott pozíció esetén.

Fel kell készülnünk a bürokratikus kihívásokra is

Egy külföldi munkavállaló, pláne harmadik országból érkező jelölt esetében az adminisztráció nagy kihívást jelenthet. Szerencsére ebben a legtöbb toborzó, közvetítő cég tud segíteni: ismerik az adott ország törvényeit, honnan könnyebb behozni munkavállalókat, valamint melyek a problémás területek például a jogi rendszer buktatói miatt. A legjobb az, ha olyan közvetítő céget keresünk, ami már többéves rutinnal rendelkezik, valamint van idegenrendészeti tapasztalata is.

Milyen feltételeknek kell megfelelnie egy külföldi munkavállalónak ahhoz, hogy hazánkban dolgozhasson?

A legtöbb közvetítő cég már a kiválasztás során alkalmaz előszűrési folyamatokat. Ez erkölcsi, szakmai és egészségügyi elemeket egyaránt magába szokott foglalni. A cél ugyanis az, hogy az igényeknek lehető legjobban megfelelő minőségi munkavállalókat válasszanak ki. Erre vannak különböző tesztek és interjúk, de nem ritka az sem, hogy egy HR munkatársat kiküldenek például Kazahsztánba személyes kiválasztásra.

A kiválasztott jelöltek ezt követően idegenrendészeti átvilágításon is átesnek, mely keretében a hatóság engedélyezi vagy éppen elutasítja az adott jelölt magyarországi tartózkodását és munkavállalását. A legfontosabb, hogy a toborzást minél hamarabb megkezdjük, hogy a dolgozók mihamarabb megérkezzenek, és ne maradjunk le a piaci versenyben.

 

SZPONZORÁLT TARTALOM