Újra megrendezésre került a hagyományos Mihály napi vásár Kecskeméten, a Mátis Kálmán utcai Óvodában.
Nagy volt a sürgés-forgás pénteken délután a Mátis Kálmán utcai Óvodában. Kicsik és nagyok, gyerekek, óvó nénik, dajka nénik és szülők, mindenki a Mihály napi vásárra készült. Felépültek a sátrak, szorgos kezek díszítették a vásár helyszínét, asztalokra kerültek a portékák, gyülekeztek a zenészek, a néptáncos, a lovas kocsi a pónilovakkal.
Az óvodába járó kisgyerekek az óvó nénik segítségével már szeptember eleje óta készítették kézműves portékáikat. A csoportszobák polcain várakoztak a gyerekmunkák, hogy a vásár idején a gyerekek kosarába kerülhessenek. Az óvó nénik, a dajka nénik és a kedves szülők is nagyon kreatív portékákkal járultak hozzá a vásár sikeréhez.
Délután három órakor az Őzike csoport nagycsoportosai elmondták a vásárba hívogató versüket, és a vezető óvó néni köszöntő gondolatai után elkezdődött a vásár!
“Tetőn a nap, áll a vásár,
A Mátis Kálmán Óvodánál!
Alkusznak ott juhra, lóra,
Kis teknőre, nagy hordóra!
Árnyékot ad a sok sátor,
Fénylik kendő, lebben fátyol.
Vásár, vásár, jobb ez bármi másnál!
Fickándoznak a falovak,
Égbe viszik lovasukat!
Hívogat a Lacikonyha,
Akinek nagy éhe, szomja,
kóstolja a friss pecsenyét,
kortyolja rá a hegy levét!
Vásár, vásár, jobb ez bármi másnál! ”
A Hegedűs együttes húzta a talpalávalót! A táncházban együtt táncolhattak a gyerekek szüleikkel és Nádudvariné Breznyánszki Edinával, néptánc szakkör vezetőjével.
Aki elfáradt a táncban, kipróbálhatta ügyességét a népi játékokban is! Volt arcfestés is, ahol a gyerekek és szülők arcára szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack vagy valami vásári hangulatú kép kerülhetett.
Minden kisgyerek kosárral a kezében járta a sátrakat, nézegette, mit is vigyen haza. Nagy keletje volt a gyerekek által készített portékáknak. Volt ott tésztanyaklánc, gesztenyebáb, kígyó, csörgő, baba ágynemű, ruhára csíptethető pillangó, filcből készült tök-nyaklánc, bagoly hernyó és még sok-sok minden ötletes dolog.
Megnézhették a gyerekek, milyen a hagyományos mézeskalács, megkóstolhatták a törökmézet, az égetett cukrot és a vásári cukorkákat is! Népszerű volt a hagyományos kiskakas nyalóka és a feliratos mézeskalács szívecske is. Az óvoda bejáratánál a pónilovak és a lovas kocsi várta a gyerekeket. Nagy élmény volt gyereknek és felnőttnek egyaránt a kocsikázás közben együtt verselni és énekelni!
Aki még sosem vett részt szüretben, most végigkísérhette a folyamatot, ahogyan a szőlőt ledarálják, kipréselik a levét. A gyerekek örömmel tekerték a darálót, és meg is kóstolhatták a “hegy levét”, vagyis a mustot!
Volt ott minden finomság! Perec és pogácsa, alma és szőlő, fánk és bukta, házi készítésű süti és sült tök is. Senki nem maradt sem éhen, sem szomjan! Ezzel a délutáni programmal az óvó nénik szerették volna feleleveníteni a vásári hagyományokat! A vásári élmények átélésével pedig új ismereteket adni.
Igazi vásári hangulat teremtődött! És még az eső is elkerülte az óvodát erre a néhány órára. Öröm volt látni a mosolygó gyerekarcokat! És remélhetőleg senki sem ment haza vásárfia nélkül!
Köszönet mindenkinek a maradandó vásári élményért!
Almási Zsuzsa óvónő, akvarellfestő